Rosja grozi Ukrainie, a Czesi straszą Rosję – Geopolityczny Przewodnik [YT]

Na czym polega chińska ekspansja ekonomiczna na przykładzie Czarnogóry?

Dlaczego brak pomocy dla Ukrainy ze strony Niemiec i Francji, może być korzystne dla Polski? Czesi z rusofili stali się rusofobami?

Dlaczego Praga stała się symbolem sprzeciwu wobec Moskwy?

Zapraszam na kolejny odcinek Geopolitycznego Przewodnika:)

 

4 komentarze

  1. Ukraina istnieje w dużej mierze dlatego iż ma duże wsparcie Polski, czy to w sprawach gospodarczych jak NS2 czy wpieranie jej na arenie międzynarodowej aby uzyskiwała pomoc od NATO czy krajów zachodu. Przecież Polska mogłaby już dawno porzucić wszelkie wparcie dla Ukrainy i ponadto dogadać się z Ruskimi odnośnie rozbioru Ukrainy. I jeżeli w przyszłości postawa Ukrainy się nie zmieni, jeżeli Ukraina będzie sie tylko dogadywać się z zachodem i czy to z Turcja nas marginalizować i jezeli ich gospodarka zacznie stanowić dla Polskiej zagrożenie, to jedyne wyjście dla Polski będzie takie aby wejść w jakiś sojusz z Moskwą przeciw Ukrainie. Już teraz Polska mogła by dogadać się z Moskwą przeciw Ukrainie, ale oczywiście aktualnie bardziej boimy się Rosji a nie Ukrainy bo Ukraina jest biedna i słaba ale w przyszłości może się to zmienić gdyż Ukraina ma duży potencjał aby stać się bogatym krajem.

    1. Dodam jeszcze że dzisiaj dogadanie się z Rosją czy to w sprawie Białorusi czy Ukrainy jest oczywiście nie możliwe, choćby dlatego iż aktualnie nie jestesm dla Rosji żadnym partnerem do rozmów a i widzą w nas tylko jako amerykańskiego wasala. Rosjanie jednie będą się dogadywać z Niemcami czy Francja nad głowami Polaków. Dla Rosji stajemy się partnerem jedynie w przypadku jej całkowitego rozpadu, jak to miała miejsce np. w czasie rozkładu związku radzieckiego. Kiedy jak to Bartosiak opowiadał Rosjanie mieli oferować nam niesamowite rzeczy, że kwestia Ukrainy i Białorusi była dyskutowana, że Polska mogła mieć unię celna z Białorusią.

  2. Pytanie zasadnicze. Kto straci więcej – Polska czy Ukraina – jeżeli Ukraina i Ukraińcy nie będą chcieli z Polską współpracować, za to wejdą w buty naszego konkurenta?

Leave a Reply