Czy wybuchnie wojna domowa w Hiszpanii?

Ledwie trzy dni temu w tekście o Katalonii zadałem pytanie, jak zareagują obie strony, w obliczu widocznego politycznego sporu o niepodległość Katalończyków.

Odpowiedź nadeszła szybciej niż przypuszczałem. Prokurator generalny Hiszpanii – Jose Manuel Maza polecił katalońskim prokuratorom by wezwali burmistrzów w charakterze oskarżonych. Prawdopodobnie chodziło aż o 700! (sic) włodarzy miast i miasteczek…

Hiszpanie najwyraźniej postanowili zagrać bardzo ostro… I nierozważnie. Zamiast rozgrywać politycznie Katalończyków, próbując wpychać klin pomiędzy poszczególne środowiska (choć być może taka opcja była już wykluczona), dokonali chyba najgorszego wyboru.

Zaatakowali włodarzy miast, mających za sobą poparcie regionalnych społeczeństw. Co to oznacza? Że prawdopodobnie dojdzie do 700 odezw do mieszkańców poszczególnych miejscowości. Hiszpanie nacisnęli szeroko (zamiast wybrać poszczególne osoby), co sprawi, że nawet osoby, dla których kwestia niepodległości Katalonii była sprawą mało ważną, poczują się częścią większego ruchu. Ostre akcje, wywołują ostre reakcje. Ludzie wrzuceni do jednego worka jednoczą się i radykalizują w swoich poglądach (tzn. radykalizują się Ci, którym wcześniej mniej zależało).

Tym samym wola separatyzmu z pewnością wzrośnie.

Katalończycy już zapowiedzieli, że referendum się odbędzie i jeśli społeczeństwo opowie się na „tak” katalońskie władze są gotowe ogłosić niepodległość w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyniku….

Ciśnienie rośnie, co widać po dzisiejszych olbrzymich manifestacjach na ulicach katalońskich miast. Jak to się skończy? Na razie obie strony wybrały najbardziej agresywną ścieżkę „negocjacji”… To może na prawdę doprowadzić do nieoczekiwanych, dramatycznych wydarzeń. Jeśli obie strony nie przyhamują, Katalończycy ogłoszą niepodległość, a Hiszpanie jej nie uznają, taka sytuacja może doprowadzić nawet do wojny.

O co w ogóle chodzi w tym konflikcie? Gdzie leżą jego źródła? Postaram się objaśnić problem szczegółowo w jednym z kolejnych wpisów. Wymaga to jednak nieco czasu i przygotowania, tymczasem wydarzenia pędzą…

 

Również dziś pojawiła się informacja, że na Białoruś, wbrew woli jej włodarzy, rusza cała pancerna armia rosyjska… Teoretycznie ma zmierzać na białoruskie poligony w celu ćwiczeń wramach ZAPAD 2017 (tak poinformował rosyjski MON), jednakże Białorusini zaprzeczyli takim informacjom.

 

Pomimo zmiennej pogody, wrzesień 2017 roku zapowiada się bardzo gorąco…

 

Krzysztof Wojczal

geopolityka, polityka, gospodarka, podatki – blog


Źródła:

Hiszpańska prokuratura zapowiedziała aresztowania 700 katalońskich burmistrzów

Wartościowe? Pomóż rozwijać bloga
Twitter
Visit Us
Follow Me
RSS
YOUTUBE
YOUTUBE

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *