Przekop na Mierzei Wiślanej zagrożeniem dla Rosjan? [Video]

Pierwsze nagranie z, mam nadzieję, dłuższego cyklu. 🙂 Zapowiada się, że trzecia dekada dostarczy nam wiele materiałów do analiz i komentarzy. Postaram się je zamieszczać również w formie video.

W ostatnich dniach Rosjanie zmienili narrację w stosunku do przekopu na Mierzei Wiślanej. Pojawiły się głosy, że może on zagrażać bezpieczeństwu Obwodu Kaliningradzkiego… Dość dziwne tezy, niemniej nieco właśnie o tym, jak również o kwestiach opłacalności, funkcjonalności i sensowności tej inwestycji. Zapraszam 🙂

 

Krzysztof Wojczal

geopolityka, polityka, gospodarka, prawo, podatki – blog

Wartościowe? Pomóż rozwijać bloga
Twitter
Visit Us
Follow Me
RSS
YOUTUBE
YOUTUBE

39 komentarzy

 1. (…)Jeżeli by ją uważać za decydującą – to w Rosji, gdzie korupcja i nieudolność i ogólna, jak Pan określił “partanina”, sięga zupełnie innego poziomu – w tej Rosji wg Pana własnej argumentacji nie mają sensu projekty infrastrukturalne, nowe przepływy strategiczne [np. rurociągi, Most Kerczeński] itd.(…)
  Galopada afer przebijająca DobrąZmianę… trudno sobie to wyobrazić.

  (…)W II Rzeczpospolitej potrafiono w rok wybudować zakłady PZL i produkować Łosie najwyższej klasy [a już przedtem – od 1929 do 1934 – budowaliśmy najlepsze na świecie myśliwce – TAK – na 100% – ZNAM SIĘ NA TYM – od P.1 do P.24].(…)
  Skoro się znasz na przedwojenym lotnictwie polskim to powinieneś też słyszeć o aferze latający trumien… http://biznes.onet.pl/najwieksza-afera-ii-rp-jak-krecono-lody-na-polskim-lotnictwie/48bm5m

  (…)A w Gdyni – zbudowanej od podstaw jako największy i najnowocześniejszy port Bałtyku – zaczęto od budowy motorówek portowych, potem minowców, a w 1939 budowano już Orkana i Huragana – czyli ulepszonych braci Groma i Błyskawicy.(…)
  Ładnie, pięknie… tylko że walki na wybrzeżu dla przebiegu kampanii wrześniowej miało znaczenie jedynie symboliczne… bo Westerplatte mylnie podawane jako I polska hitlerowskiej agresji (faktycznie było ją miasto Wieluń) i Hel, który gdzie skapitulowały ostatnie polskie oddziały (chociaż i tu trzeba wziąć poprawkę na Oddział Wydzielony Wojska Polskiego majora Hubala)

  (…)W którym miejsca dla Polski na pewno nie ma, a obawiam się, że przy imperialistyczno-totalitarnych zapędach tandemu karolińskiego z Kremlem – dla Polaków też miejsca nie ma.(…)
  Totalitaryzm widzę tylko tutaj i jest nią DobraZmiana, która przejęła SN na rympał… a sądowi temu najprawdopodobniej będzie powierzone ostateczne wyznaczenie Dudy na Prezydenta. Na prawdę pora zauważyć, że w tej sytuacji na prawdę powstaje REALNE zagrożenie wojną domową.
  Moim zdaniem prowodyrami zadymy nie będą ci wielcy tylko ugrupowania mogą osiągnąć tylko przez wariant bejrucki.

 2. Kwestia przepływów strategicznych CPK – to oczywiście kwestia KOMPLEKSOWA – kwestia synergii całościowej. I tu akurat Gdynia dociąga temat rozbudowując potencjał dla statków z najwyższej półki transportowej – https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/w-gdyni-powstanie-glebokowodny-port-zewnetrzny-foto-wideo/ Tu nie chodzi o punkt – ale o sieć. Komplementarną sieć – czyli, gdy jeden rodzaj transportu ma trudności i blokady [z różnych powodów] – to inne nadrabiają. I o to chodzi.

  1. Nie wiedziałem że gwiezdna flota kolejnej RP kontroluje cieśniny duńskie ale zawsze to dobrze się czegoś.dowiedziec. bałtycka kałuża zdana jest na łaskę i niełaskę wielkich.

   A bez zgody wielkich to w.polskim.grajdolku nic się.nie.dzieje.

   PL może sobie chcieć. Najprawdopodobniej należy powinno się no i chciec… Marzyć .

   Rzeczywistość jednak skrzeczy.

   Zamknięcie przestrzeni powietrznej krajów sąsiedzkich i zostaje tylko korytarz bałtycki no i wtedy będą sobie w CPK lądowały polskie transportowce eksportujące polskie procesory oparte na technologii amonku pincetplussonium z urojonych skarbców suwalskich.

   Czemu ograniczać się do rzeki ej potęgi polskiego lotnictwa okresu 1935 do 1939? A husaria?

   Tyle Że ciszej nad tym trupem. W erze samolotów silnikowych można było.

   Jakie modemy dziś 5G produkuje UNITRA? Jakie elementy sieciowe które mogą konkurować z Cisco czy Huawei?

   Skansen produkuje europalety i krasnale ogrodowe i to jest dzisiejszy szczyt polskiej myśli technicznej co można wykonać samodzielnie bo wszystko inne zostało albo przejęte albo rozkradzione albo zmarnowane ( wroclawskie elwro zostało zniszczone za prowizję)

   Teraz jest się dziadem słomianym z geriatrycznym balkonikiem co on tanim winku się wygraża my som potęga San Escobar drży że strachu i respektu a Europa ze śmiechu przed golodupcami co tokarki CNC do własnych zakładów zbrojeniowych zrobić nie potrafia.

   A CPK nie powstanie chyba że nawet Pan uważa że Bartosiak to osoba niekompetentna. Tymczasem wiele.mozna.mu zarzucić ale nie brak intelektu. On mądrze zarabia na tych incelach marzących o ligach morskich i kolonialnych.

   Pozdrawiam

  1. Przy jednoczesnej rozbudowie i dróg i kolei [i portów morskich i lotniczych – i hubu CPK] – nastąpi wzrost przepustowości i rozładowanie zatorów i komplementarność ruchu towarowego. Ale to rzecz, która da wyraźny ŁĄCZNY wynik dopiero za dekadę. Na razie – ze względu na prace przy liniach komunikacyjnych – efekt przejściowy jest w spiętrzeniach i ograniczeniu przepustowości.

 3. W artykule chodzi o nie jednoczesną rozbudowę dróg i kolei tylko o tym, że drogi rozwalają korytarze kolejowe i niejednokrotnie istniejące jeszcze tory… mówiąc potocznie drogowcy robią dywersję.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *