Książki

Geopolityka

Henry Kissinger – „Dyplomacja

Chyba kultowa pozycja wśród osób interesujących się geopolityką, opisująca najważniejsze dyplomatyczne wydarzenia Europy i Świata na przestrzeni wieków.

Henry Kissinger – „O Chinach

Czyli wszystko, co potrzebuje człowiek zachodu wiedzieć o Państwie Środka. Bardzo obszerna analiza rozwoju Chin na przestrzeni kilkuset lat. Wszystko pisane z perspektywy człowieka, który odgrywał pierwszorzędną rolę w amerykańskiej polityce zagranicznej i wielokrotnie brał udział w rozmowach i mediacjach pomiędzy USA i Chinami. Autor świetnie ukazuje mentalność Chińczyków, a przede wszystkim ich punkt widzenia,  podejście i sposób prowadzenia polityki, geopolityki.

Jacek Bartosiak – „Rzeczpospolita Między Lądem a Morzem. O wojnie i pokoju”.

Ta książka nie dotyczy tylko RP. To tak naprawdę opis współczesnego świata z geopolitycznego punktu widzenia. Autor przedstawia obraz światowej szachownicy i układu sił oraz zależności jakie na niej panują. Książka absolutnie wyjątkowa, jeśli chodzi o polską literaturę przedmiotu. Jeśli ktoś słuchał wykładów dr Bartosiaka, to tutaj została zawarta niemal cała wiedza z dziesiątek godzin nagrań. Przy okazji czytelnik dostaje kilka bonusów, tj. jak opis hipotetycznych działań militarnych NATO przeciw Rosji w walkach o tzw. Przesmyk Suwalski sporządzony na podstawie doświadczeń autora z symulacji i gier wojennych przeprowadzanych przez amerykańskich i polskich wojskowych. Zastrzec należy, że „Rzeczpospolita…” nie aspiruje do pozycji naukowej (jak „Pacyfik i Euroazja”) i napisana jest w sposób dosyć przystępny. Druga książka J.Bartosiaka to de facto zwieńczenie jego wieloletniej pracy polegającej na wprowadzaniu geopolityki do kategorii „pop”.  Czyli do publicznego, otwartego dyskursu, którego adresatem jest szersza rzesza społeczeństwa.

Jacek Bartosiak – „Pacyfik i Euroazja. O wojnie

Tytuł dotyczący USA i Chin. Ich wzajemnych relacji, historii, polityki etc. etc. Napisana w dość ciężkim do czytania stylu, niemniej zawierająca mnóstwo ciekawych informacji, wniosków, analiz. Z pewnością pozycja rewolucyjna jeśli chodzi o aktualny rynek polskich książek o geopolityce (rewolucyjna o tyle, że w zasadzie w tej kategorii nie ma konkurencji – niemal dosłownie).

Marek Jan Chodakiewicz – „Międzymorze”

Książka opisująca sytuację historyczną (najnowszą), polityczną, geopolityczną państw tytułowego „Międzymorza”. Polecam głównie dla osób, które zaczynają swoją przygodę w poszerzaniu wiedzy geopolitycznej o tym regionie. Przeogromna bibliografia, jednakże sama treść dość ogólna i skrótowa. Jeśli ktoś nie ma zielonego pojęcia o sytuacji np. w Rumunii, może dzięki tej książce bardzo szybko pozyskać wiedzę w pigułce o tym państwie i jego najnowszej historii.

Andrzej Nowak – „Polska i trzy Rosje

Zastanawiałem się, gdzie tą pozycję umieścić. Czy pod tytułami historycznymi, czy geopolitycznymi. Widać, co zdecydowałem 🙂 Książka przedstawiająca zmagania II RP i J.Piłsudskiego z ogarniętą wojną domową Rosją. Opis zdarzeń, okoliczności, polityki, not dyplomatycznych etc. etc. Trzy Rosje wg autora to ta Bolszewicka, Biała i „ta trzecia”. No właśnie… O tym jest ta książka.

Ekonomia / Gospodarka / Finanse

Song Hongbing – „Wojna o pieniądz 1, 2 i 3

Cykl, który potrafi otworzyć człowiekowi oczy. Bezwzględnie jedna z najważniejszych pozycji do przeczytania, absolutnie dla wszystkich. „Wojna o pieniądz” to historia Europy i Świata opisana z perspektywy pieniądza. To nie Napoleon, Bismarck, Churchill, Stalin czy Roosevelt układali pionki na globalnej szachownicy. Ta książka udowodni Ci, że te postacie były jedynie figurami lub figurantami. Ta książka udowodni Ci, że jesteś niewolnikiem w niewidzialnych kajdanach. Song Hongbing przekona Cię, że wszystko wokół Ciebie to jeden wielki matrix. Tylko tyle, że to historia prawdziwa… Pomimo tego, że jest to światowy bestseller w Polsce nie występuje w mainstreamie. Osobiście nabyłem ją i przeczytałem po usłyszeniu anegdoty (nie wiem czy prawdziwa) o tym, że Waldemar Pawlak, gdy został premierem, przeczytał „Wojnę o pieniądz” i wywoła na nim takie wrażenie, że kazał ją kupić i przeczytać wszystkim swoim ministrom. Osobiście uważam, że anegdota albo jest nieprawdziwa, albo w/w premier wraz z ministrami z książki nie zrozumieli wiele. Wniosek ten wyciągnąłem na podstawie efektów rządów tych panów.

Janusz Szewczak – „Banksterzy

Polski odpowiednik „Wojny o pieniądz”. W mojej opinii zbyt dużo nawiązująca do kościoła i religii, niemniej jej treść ukazuje istotę problemu z jakim zmaga się ludzkość. Książkę promował m.in. spec od podatków – Witold Modzelewski i to skłoniło mnie do zakupu i lektury. Po nałożeniu odpowiedniego filtru (poprawka na poglądy religijne autora) można z tego tytułu wiele wyciągnąć. Zresztą każda książka wymaga „filtrowania”. W końcu piszą je ludzie o konkretnych narodowościach, poglądach i posiadający różne interesy 🙂

Robert Kiyosaki – „Bogaty ojciec, biedny ojciec

Książka nie odnosząca się do geopolityki, historii czy spisków. Niemniej warta przeczytania, ze względu na przekaz, który może zmienić podejście do życia, zarobków i pracy czytelnika.

O rzeczywistości… Czyli o tajnych służbach

John Perkins – „Hitman, wyznania ekonomisty od brudnej roboty

Książka człowieka, który rujnował gospodarki państw trzeciego świata (Polski na tej liście nie ma, ale po przeczytaniu tej pozycji idealnie widać analogie do tego co się działo u nas w latach 90′, ponieważ schemat działania był dokładnie taki sam). Opisuje tutaj mechanizmy uzależniania i zadłużania państw względem USA i amerykańskich koncernów. Odkrywa, w jaki sposób „korzystne” kredyty, pożyczki i dofinansowania udzielane przez USA dla swoich „sojuszników” stają się pułapkami dla ich gospodarek. Wszystko to na przykładzie państw Ameryki Łacińskiej, Malezji i bodaj Panamy. Arcyciekawa książka, którą lekko się czyta. Absolutne „must read” obok „Wojny o pieniądz„.

Wojciech Sumliński – „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego

Czyli coś z naszego podwórka. Nazwiska, zdarzenia, zarzuty, miejsca. To nie beletrystyka. Tutaj Bronisław Komorowski wymieniony jest z imienia i nazwiska. Przedstawia się mu konkretne zarzuty. I co? I NIC!! Gdyby o mnie wypisywano takie rzeczy, a byłyby one nieprawdziwe – natychmiast złożyłbym pozew. Co zrobił BK? Ano nic. Książka została opublikowana w przeddzień wyborów prezydenckich w 2015 roku  i natychmiast została zablokowana w wydawnictwach ( wiem, bo wtedy ją zamawiałem i nabyłem ją ostatecznie u źródła). Miała spory udział w porażce wyborczej byłego prezydenta. I co? Nadal cisza. Jakie z tego wnioski? Ano przeczytajcie  i dowiedźcie się sami.

Wojciech Sumliński – „Oficer

Genialna książka o realiach polskiej polityki i jej związkach ze służbami specjalnymi. Tytuł pisany na podstawie wspomnień oficera ABW.

Marian Zacharski – „Rosyjska ruletka

Kolejna, bardzo ciekawa pozycja dotycząca polskich służb. Tym razem w realiach późnego PRL-u oraz lat 90-tych. Trzeba brać poprawkę, że została napisana przez człowieka służb PRL-u, jednakże jest tutaj wiele interesujących informacji. Zwłaszcza o rządach SLD. Opisuje kulisy afery „Olina”. Jeśli ktoś miał do tej pory wątpliwości, czy Rosjanie rzeczywiście mieli swojego prezydenta i premiera Polski, to ta książka może je rozwiać.

Sławomir Cenckiewicz – „Długie ramię Moskwy

Czytałem dość dawno, ale pamiętam, że „Długie ramię Moskwy” wywarło na mnie odpowiednie wrażenie. Książka opisuje metody działania rosyjskich służb wywiadowczych na terenie Polski. Jeśli chodzi o tą tematykę – pozycja obowiązkowa.

Marc Goodman – „Zbrodnie przyszłości

Jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób szpieguje Cię twój licznik na kaloryferze… To tutaj możesz znaleźć takie informacje. „Inteligentne” smartfony, telewizory, a nawet domy. Wszystko by ułatwić Ci życie i ułatwić służbom zaglądanie do niego.

Patryk Vega –Służby specjalne. Podwójna przykrywka

Bardzo ciekawy wywiad rzeka z Jarosławem Pieczonką – byłym funkcjonariuszem kontrwywiadu wojskowego. Świat biznesu, celebrytów i polityki widziany oczami człowieka, który był odpowiedzialny za ochronę wpływowych ludzi w kraju.

Wiktor Suworow –GRU”

Bardzo trudna do czytania, bo bardzo szczegółowa książka z opisem dotyczącym struktur, metod i sposobów działania rosyjskiego GRU. Nie jest to może opasłe tomisko, ale ileż tam informacji… Nic tylko zakładać własną służbę.

Zdrowie

Jerzy Zięba – „Ukryte Terapie 1 i 2

By wyleczyć choroby nieuleczalne, nie potrzeba cudu. Wystarczy zebrać do jednej książki wszystkie odkrycia naukowców medycyny oraz praktykę lekarską, które były i nadal są zatajane bądź pomijane w mainstream mediach i przez środowisko farmaceutyczne. Jerzy Zięba to gigant polskiej medyny naturalnej. Nie. On sam nie leczy. Nie jest również autorem żadnej z opisanych przez siebie metod leczenia. Ten facet po prostu odrobił zadanie domowe (w przeciwieństwie do większości lekarzy)  dotarł do odpowiednich źródeł, a także sam naocznie sprawdzał działanie opisywanych przez siebie metod leczenia, które stosują lekarze medyny naturalnej na całym Świecie.

Zresztą, co tu pisać od razu o chorobach nieuleczalnych… Kilka metod sprawdziłem na sobie. To co potrafi zrobić woda utleniona, zwykła woda, witamina C czy odpowiednia suplementacja to jest magia.

Michał Tombak – „Droga do zdrowia„, „Uleczyć nieuleczalne

Podobny gigant naturoterapii co Jerzy Zięba. Mocny nacisk kładzie na metodę stosowania regularnych postów (nic nie jemy, przyjmujemy tylko płyny w postaci wody).  Masz problemy z nadwagą czy zdrowiem? Przeczytaj! To może zmienić Twoje życie! (podobnie jak „Ukryte terapie„)

Historyczne

Janusz Bieszk – „Słowiańscy królowie Lechii

Jeśli tak jak ja zadałeś sobie kiedyś takie pytania – Czemu, skoro na terenach Polski żyły kiedyś rzekomo jakieś dzikie, prymitywne plemiona z dzidami, żadne z wielkich imperiów nie podbiło nadwiślańskiej krainy? Pomimo tego, że była bogata choćby w bardzo cenny w owym czasie bursztyn? Czemu Imperium Rzymskie zbudowało wielki mur akurat po środku dzisiejszych Niemiec, nie dokonując dalszej ekspansji na wschód? (A podbiło ubogą Wielką Brytanię, do której musieli się przeprawić przez kanał). Dlaczego Aleksander Wielki rozszerzył granice Macedonii na południe – aż do Indii, natomiast Macedonia nie zyskała terytoriów położonych na północ od niej? (Przecież imperia rozrastają się równomiernie w każdą stronę). Dlaczego polska szlachta uważała, że pochodzi od Sarmatów? Dlaczego Turcy i Irańczycy nazywają nasze państwo Lechistanem, a Ukraińcy zwą nas Lachami? Ta książka może wywrócić Twoje postrzeganie starożytności do góry nogami. Ja sprawdziłem źródła (kroniki). I do dziś jestem w szoku.

Janusz Bieszk – „Chrześcijańscy królowie Lechii

Opis królów Polski z rodu Piastów. Dość ciekawy. Nawet arcyciekawy zważywszy na to, że dowiadujemy się z treści książki dlaczego królowie otrzymywali takie, a nie inne przydomki. I tak, królowie o których uczymy się w szkole, że byli „sprawiedliwi” i „pobożni” w rzeczywistości otrzymywali takie przydomki ze względu na swoje zasługi dla kleru, a nie dla Polski… Natomiast pisane przez kleryków kroniki często mocno krzywdzą w opisach tych władców, którzy chcieli Polskę umocnić i zjednoczyć.

Poniżej zestaw kronik, które można przeczytać i porównać ich treść z tym, czego się uczyliśmy oficjalnie w szkołach. Ciekawe doświadczenie.

Prokosz – „Kronika Polska

Wincenty Kadłubek – „Kronika Polska

Kronika Wielkopolska

Kronika Węgierska i Czeska na początki XI wieku

Helmolda Kronika Słowiańska z XII wieku

Jan Długosz – „Roczniki. Czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”

II Wojna Światowa

Kazimierz Sosnkowski – „Cieniom września

Losy armii Karpaty podczas Wojny Obronnej w 1939 roku. Niezwykle ciekawy opis walk z perspektywy dowódcy. Z jednej strony budujący z drugiej… Jak wiemy, kończy się smutnie.

Władysław Studnicki – „Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej

Napisane przed wojną opracowanie, które… opisało wydarzenia polityczne tuż przed i w czasie II Wojny Światowej… Zaintrygowani?

Kutrzeba i Mossor – „Studium planu strategicznego Polski przeciw Niemcom

Dla fanatyków historycznych i tematu II WŚ oraz polskiej obrony we wrześniu. To jak, gdzie i po co uderzą Niemcy 1 września 1939 roku, Kutrzeba rozpisał już szczegółowo w 1936 roku… A mimo to, stało jak się stało.

Marian Porwit – „Komentarze do historii polskich działań obronnych 1939 roku

Również dla fanatyków historycznych i tematu II WŚ oraz polskiej obrony we wrześniu. Chyba najlepsze opracowanie tematu zawarte w III tomach.

Len Deighton – „Myśliwiec

Dotyczy Bitwy o Anglię. Kapitalna książka opisująca wszelkie aspekty tamtych walk. Brakuje oczywiście roli Polaków, ale jest to coś, co w tym przypadku można wybaczyć. Autor nie tyle opisuje zmagania pilotów, co cały system obrony, system decyzyjny, technologię po stronie Anglików. Oprócz tego mamy szczegółowy opis walk z perspektywy taktyki i faz kampanii. Niezwykle ciekawa książka z mnóstwem informacji.

Stanisław Skalski – „Czarne krzyże nad Polską

Kapitalna książka jednego z naszych asów lotnictwa w czasie II WŚ. Opis zmagań polskich lotników we wrześniu 1939 roku. Opis powietrznych bitew i pojedynków. Naprawdę coś niesamowitego.

B. Prugar – Ketling – „Aby dochować wierności

Kolejna książka napisana przez polskiego generała dowodzącego armią we wrześniu 1939 roku. Takie pozycje warto czytać.