Rosja idzie na dno – szanse Polski [Video]

O tym, dlaczego Rosję czeka klęska bez względu na wynik wojny na Ukrainie. Jak wygląda sytuacja w trójkącie USA-Rosja-Chiny? Czy Pekin złoży w ofierze Moskwę? A także o tym jakie szanse i wyzwania czekają Polskę. Zapraszam:

 

Krzysztof Wojczal

geopolityka, polityka, gospodarka, prawo, podatki – blog

Wartościowe? Pomóż rozwijać bloga
Twitter
Visit Us
Follow Me
RSS
YOUTUBE
YOUTUBE

10 komentarzy

 1. Ucieszyła mnie bardzo informacja o tym , iż Rosjanie nie szykują w najbliższej przyszłości inwazji na Polskę , zwłaszcza w obliczu dzisiejszych porannych ataków rakietowych na Lwów . Mieszkam w Rzeszowie( w bliskim sąsiedztwie osławionego ostatnio lotniska w Jasionce ……..???????? ) Nipokoi mnie jednak bardzo intensyfikacja gróźb pod adresem Polski przez propagandystów Kremla i zapowiedzi min Miedwiediewa…. Ciekawa jestem pańskiej opinii nt temat . Pozdrawiam

 2. Witam.
  Czy nie uważa Pan, że Ukraina powinna była rozważyć zgodę na wprowadzenie języka rosyjskiego na wschodzie oraz markować negocjacje w kwestii statusu Krymu i Donbasu, aby chociaż osłabić rosyjską propagandę w tej kwestii i zyskać na czasie w celu dozbrojenia przed konfliktem ? Z Pana analiz wynika że odwlekanie konfliktu leżało w interesie Europy, gdyż Rosja słabnie. Z drugiej strony dlaczego Rosja zaatakowała w porze roztopów a nie np. w czerwcu, albo latem zeszłego roku ?

 3. Pytanie na ile Rosja jest racjonalna. W czasie I WŚ w wycieńczonej wojną Rosji wybuchła rewolucja i potem krwawa wojna domowa. W czasie anarchii, biedy, głodu i zacofania Rosja stworzyła zagrożenie dla swoich obywateli i dla świata. Nie tylko militarne ale i ideologiczne co niestety trwa do dzisiaj. Po II WŚ w stanie wyniszczenia gospodarczego, ludnościowego, po przedwojennym wielkim stalinowskim ludobójstwie Rosja okupowała część zachodu i zagroziła pozostałej części. Rosjanie popierają cara będąc na granicy przeżycia biologicznego. Patrząc jak sąsiada zabiera tajna policja są w stanie wierzyć, że państwo w ten sposób dba o ich dobro. Zachód może wkroczyć w erę destabilizacji gdy obywateli bogatych państw nie będzie stać na wakacje w Hiszpanii ponieważ hedonizm i ideologie, za które nikt nie będzie chciał umrzeć stają się spoiwem tych społeczeństw.
  Nigdy nie wiadomo jak blisko Rosji do przekroczenia progu racjonalności i wyboru destrukcji na zasadzie po nas choćby potop, bo lepiej dla świata, gdy go nie będzie niż gdyby miał być bez rosyjskiego imperium. A wolny świat nie jest gotowy na usunięcie tego zagrożenia tak jak był gotowy walczyć z III Rzeszą do jej ostatecznej klęski. Właśnie z powodu racjonalnych kalkulacji państw zachodnich, prób cywilizowania Rosji przez wizję wspólnoty gospodarczej i bogacenia się mamy obecną sytuację. Te plany UE po porażce dotychczasowej polityki powinny upaść ale tak się nie dzieje. Francja i Niemcy balansują między naciskiem USA a chęcią powrotu do dotychczasowej polityki. Po zwolnieniu nacisku anglosasów, kontynentalny zachód ruszy ze swoją “misją pokojową” oferując Kijowowi nową odsłonę planu mińskiego i niekończące się negocjacje, prowadząc w tle handel z Rosją i inwestując w jej gospodarkę. Myślę, że ponownie zredukują nasze wpływy ponieważ stoi za nimi realna siła gospodarcza i polityczna, której nie przebijemy. Ta polityka już się kształtuje. Mimo obecnego zwiększenia naszej roli w rejonie, UE nie zwolniła uścisku. Nadal trwa akcja “praworządność” obliczona na wsparcie sił antyrządowych, nadal blokowane są środki unijne, nadal brak wsparcia w kryzysie migracyjnym. Czyli nadal jest gra na chaos wewnętrzny i wyłonienie bardziej spolegliwego polskiego rządu. Nic w tej sprawie nawet nie drgnęło. Francja i Niemcy mają alergię na wizję wzmocnienia Środkowo-Wschodniej Europy. Jeżeli chodzi o Ukrainę to przed wojną Polska również była proukraińskim prymusem w regionie a mimo tego Ukrainy nie było stać choćby na to, by przed hotelem z polską delegacją nie powiewały banderowskie flagi. Nie mówiąc o włączeniu naszej delegacji w rozmowy pokojowe. Ostatecznie decyduje cyniczny układ sił i interesów.
  Kluczowa w tym wszystkim jest determinacja USA.

 4. Rozważał pan aby swoje filmiki poddać transkrypcji i umieścić zapis nagrania w artykule? Zapewne pozytywnie wpłynęłoby to na pozycjonowanie strony i na NIEKTÓRYCH użytkowników, którzy preferują czytać niż oglądać, z różnych względów również natury technicznej (ograniczenia związane z łączem internetowym).

 5. Bardzo dziekuje, że dzieli się Pan swoimi przemyśleniami, są najwyższych lotów i otworzyły mi oczy na wiele nowych rzeczy.
  Co Pan myśli nt ciągłego ujawniania przez zachodnich oficjeli (potencjalnie) tajnych i newralgicznycj informacji do mediów? Np. spraea z Migami czy fakt szkolenia ukrainskich zolniezy w Polsce ujawniony przez B. Johnsona?

 6. Szanowny Panie nie bierze Pan pod uwage potężnej 27% części społeczeństwa polskiego wierzącego w parię stworzoną przez Helmuta Khola dziś nazywającą sie Platforma Obywatelska. Myślę że perspektywa nakreślona przez Pana jest nie do spełnienia ze względu na opór osi Paryż Berlin (Moskawa) czyli Platformy Obywatelskiej. Piszę tą uwagę po ogłoszeniu przez U. Layen że nie chcą w Unii jednomyślności w najważnieszych kwestiach. Oznacza to faktycznie brak wpływu na najważniejsze decyzje w Unii przez Polskę i inne małe kraje.
  Co Pan sądzi: czy Polska powinna wyjść z Uni i zacząć budowąć wspólnotę Środkowo Europejską opartą na ideach Schumana w oparciu o Ukrainę i inne Europejskie kraje?
  Jak skomentował by Pan tę kwestię?

 7. Do: MR czy Ty na poważnie z tym wyjściem z UE ? I to w obecnych czasach ? Póki co temat całkowicie nierealny z każdego względu, więc skąd taki pomysł ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *