Jak wybić Putinowi zęby? [wywiad u Kożuszka]

O szerszej perspektywie na globalnej szachownicy, jaka zarysowała się po wybuchu wojny na Ukrainie. Także o tym, czy ostra reakcja państw NATO w kwestii ????????rzeczywiście byłaby ryzykowna? Również parę słów z cyklu „co by było gdyby” (Trump vs Biden). Gościnnie u Macieja Kożuszka. Zapraszam:

Krzysztof Wojczal

geopolityka, polityka, gospodarka, prawo, podatki – blog

Wartościowe? Pomóż rozwijać bloga
Twitter
Visit Us
Follow Me
RSS
YOUTUBE
YOUTUBE

15 komentarzy

 1. Ponoć nagle ukraińcy zaczęli odbijać miasta, niszczyć bataliony, a rozwalać tą gigantyczną kolumnę pancerną pod Kijowem…
  Może ktoś powiedzieć ile w tym prawdy?

  1. Jest to wszystko tak dziwne, moze byc jednak prawda. Jesli tak moze to dowodzic ze pod spodem chodzi o jeszcze cos inengo.

   1. Niestety we Kasandra jeszcze mocno siedzi… Kilkanaście godzin temu podali, że po zajęciu Garłówki, gdzie rozbito z owych batalionów otworzyła się droga w głąb ŁRL i w temacie jest cisza, a na froncie północnym oblężone miasto, które przez kilka dni dawało się bezkarnie bombić, a do tego rzucało cywili pod czołgi od tak, z palca, wyprowadza kontrofesywę*… Za przeproszeniem jeśli to prawda to jesteśmy fenomenem w historii wojskowości.**

    Wieści z ostatniej godziny… https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Wojna-w-Ukrainie-NA-ZYWO.-Wiadomosci-z-ostatniej-chwili
    (…)Armia ukraińska odbiła z rąk Rosjan miasto Bucza w obwodzie kijowskim. Przed budynkiem władz zawieszono flagę Ukrainy.(…)
    (…)Po raz pierwszy od początku wojny z Rosją ukraińskie wojsko dotarło do linii granicy państwowej w obwodzie sumskim – podał w czwartek na Facebooku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.(…)

    ** Jeśli ktoś zna podobną akcję niech poda przykład… może być z epoki dowolnej.

     1. Jednak natrafiłem na mapę z OSW… https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/styles/max_1300x1300/public/inline-images/Mapa.-Rosyjski-atak-na-Ukrain%C4%99-3-marca%2C-godz.11.00_0.png?itok=KqmVBSbn
      Artykuł oryginalny… https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-03-03/wojna-rosji-przeciw-ukrainie-stan-po-tygodniu
      Widać na niej, że nacierający Ukraińcy mają za sobą nawis z Kortosenia do Żytomierzem. Zatem to wygląda nie na ofensywę tylko na próbę przedarcia się z mniejszego kotła do większego o wybitnie lepszych uwarunkowaniach inżynieryjnych.

     2. A jednak nie uzwaja lotnictwa. Generalwie oszaleli. Zwariwali. A mzoe Putin jest szpiegiem USA? Gra na zozbiory Rosji? Jak to wyymaczyc sensownie?

     3. Ukraińska propaganda sukcesu robi się coraz absurdalniejsza… Oblęzony Charków wyprowadził kontrofensywę w głąb pozycji nieprzyjaciela…
      Albo prą ku celowi, który zapewni wygraną wojny… albo są samobójcami.

  2. Jedna co tego to narracja zmieniła się z… https://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/7-dzien-wojny-konotop-cherson-mariupol/
   (…)Aktualizacja (18.20): Według informacji amerykańskiego Departamentu Obrony trwa ukraiński atak na słynną już kolumnę rosyjską, która utknęła w korku w drodze do Kijowa. Długość kolumny zmienia się w tę i we w tę w kolejnych doniesieniach, ale wszystko wskazuje, że jej liczebność będzie się teraz zmniejszać tylko w jedną stronę: w dół.(…)
   na… https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Wojna-w-Ukrainie-NA-ZYWO.-Wiadomosci-z-ostatniej-chwili
   (…)8:18
   ROSYJSKA KOLUMNA 30 KM OD KIJOWA

   Brytyjski wywiad wojskowy przekazał najnowsze informacje o rosyjskiej agresji w Ukrainie. „Główna część dużej rosyjskiej kolumny nacierającej na Kijów pozostaje ponad 30 km od centrum miasta, opóźniona przez zaciekły opór Ukraińców, awarie mechaniczne i zatory. Kolumna poczyniła niewielkie postępy w ciągu ostatnich 3 dni” – podano w komunikacie. (…)
   Czyli aliancka proganda sukcesu.

 2. Dlaczego gdy USa zatakowalo Irak (2 miliony zabitych) lub 20 lat okupowalo Afganistan (300 tys zabitych) nie bylo takiego zjedocznia swita? Nikty nie nazwal prezdenta USa – Hitrelem, (dostal nagrode Nobla – Obama za szerzenie pokoju) a zadnego pomyslu by nie kupowac Amerykanskich produktow nie bilo. GDzie Haga dla Busza?

  Ktos zna odpowiedz czmeu tak sie dzieje?
  Albo ZSRR – wchdzi do Afgastaniu zle, USa – wchdzi do Afganistanu „Wolnosc”
  Nie wiem czy rozumiecie?
  Ja mam wraznie jakby sie dzialo wielkie pranie muzgu.
  Generanie analizy sa tu bardzo dobre, prawie genialne, ale nie zgadzam sie z kilkuma frazami (Kuba jako argumnent za rozszrzeniem NATO – NIE! opozycjnie) i Nie nalezy wybic zemby dla Putini.
  Po 1 dlatego ze ROWNWAGA – jest warunkiem braku wojny atmowej.
  Jesli jedna stroan zwyciezy duzo wieksza szansa zaglada swiata
  Po 2 – nawet przegrana wojna ale z ponizeniem prwadzi do rewanzu (np 2 Wojna jako kontuuacja 1 Swiatwej)

  ps
  Spodziwam sie jak zwykle zamiast komantzry belkotu.

  1. Dlatego wyzwaniem jest teraz zaoferowanie drogi wyjścia dla Putina z tego konfliktu. Mówi o tym gen. Petraeus. Ukraińcy może będą musieli oddać część swojego terytorium. Poczują się zdradzeni. Kto wie, jak to się rozstrzygnie.
   Myślę, że to nie do końca prawda. Kłamstwa USA wyszły na jaw, dlatego NATO nie dało się namówić na interwencję w Syrii w celu obalenia Assada. Wyprane mózgi to ma opinia publiczna w Rosji. W demokracjach ludzie mają więcej źródeł informacji i się budzą. Nie rozumiem jednak ludzi, którzy twierdzą, że wyzwolili się spod amerykańskiej propagandy, to teraz wpadli w sidła rosyjskiej propagandy. Trochę jak alkoholik, który przestał pić i znalazł sobie inne uzależnienie. Uważam napaść przez USA +koalicjantów za zło. Uważam napaść Rosji na Ukrainę za zło. Moje poglądy są tutaj spójne. To Ty masz problem ze spójnością Twoich poglądów.
   Należy wybić zęby Putinowi, bo jest niebezpiecznym dyktatorem. To już bezpieczniej było za sekretarzy ZSRR. Na jego miejsce powinien przyjść ktoś rozsądniejszy.

  2. Ale porównujesz reżim Husajna i talibów do demokratycznych rządów na Ukrainie ?
   grubo
   Przecież tam były całkowicie inne reakcje cywilów.

   1. Wlasciwei nie ma porównania. Zwróc uwage ze Talibowie sa u siebie (podobijanie ich jest bez sensu to jak podbijanie indian) Zauwaz tez ze USa wspieralo Talibow (Mudzacheidnow gdzie wielu przwdocw Talibow nalezalo) gdy Ci walczyli z ZSRR. Wtedy to byli „przyjaciele” (walczacy o Wolnosc) teraz to „rezim” – nie mozna sie tak latwo dac stareowac. I Ty i inni polacy. Poposrtu po co ulegac progandzie.

    Jesli chodzi o Ukraine – tez sprawa jest bez porownania. Ukraina by mozna porowac do KUBY (jej waznosc dla USA) nie do Iraku czy Afgastanu. POzatym w zadnym miescie w Iraku nie mieszka 70% Amerukanow. A np na Krymie tyle Rosjan.70% Amerykaniow 20% tatarow 10% Ukraincow. Nie mozna falszwac zreczwstosci zeby sie komus dopasowac.

    To troszke tak jak z Iranem i bronia atomowa. (ktpre nie ma – a juz ma emnargo) I IZrealem ktore ma kilkadziesiat atomowek i cisza.

    Poporstu zyjemy w swiecie falszu.
    i to jest GRUBO
    pozdrwiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *