Damian Ratka & Krzysztof Wojczal – nie tylko o czołgach

Z Damianem Ratką o ostatnich umowach na Abramsy dla ???????? Na koniec popłynęliśmy po różnych tematach ???? Ogrom wiedzy Damiana zawarty w ciekawej dla mnie dyskusji. Kilka rzeczy mnie zaskoczyło. Odcinek powstał dzięki Patronom. Jeśli odcinek się podobał i chcecie by kanał na YT się rozwijał, zachęcam do wspierania na patronite.pl/krzysztofwojczal.

 

Krzysztof Wojczal

geopolityka, polityka, gospodarka, prawo, podatki – blog

Wartościowe? Pomóż rozwijać bloga
Twitter
Visit Us
Follow Me
RSS
YOUTUBE
YOUTUBE

7 komentarzy

 1. Trochę odnoszę wrażenie, że proponuje pan armię do wszystkiego. A to zakrawa już o brak realizmu. Nam potrzeba armii, która zapewni nasze potrzeby, a jednocześnie będzie w zasięgu naszych możliwości. Armia, o której pan mówi brzmi świetnie ale czy to nie bujanie w obłokach?

 2. Przecież właśnie to jest kluczowym wnioskiem pana Krzysztofa, armia ma być uniwersalnym narzędziem lewarującym pozycje Polski w czasie pokoju i potrafiącym zniechęcić do ataku nawet takiego agresora jak Moskwa. Tu nie może być pół środków bo wtedy efekty są żadne.
  Alternatywą jest bycie klientem u większych i bogatszych.
  Pytanie czy jesteśmy w stanie wybrać polityków którzy będą umieli z tego narzędzia korzystać czy dalej będziemy toczyć wojenki polsko-polskie…

  1. Jeszcze raz. Nie mam przekonania, że uniwersalna armia jest w naszym zasięgu. Teoretycznie tak by było najlepiej. Ale czy to jest w naszym zasięgu – śmiem wątpić.

    1. Nie da się bo – uwaga – nienormalność panuje.
     Normalnością jest to, ze robi się najpierw u siebie.
     po pierwsze uszczuplono zdolności obronne WP oddając cały dywizjon Krabów z wyposażeniem dla Ukrainy. Idee niby sluszne, ale – WP Krabow nie ma tyle co wcześniej. Uwzgledniajac zdolnosci odbudowy zasobow…mamy problem.

     po drugie pierwszeństwo w zakupie nowych ma Ukraina. Podpisano kontrakt, i HSW musi robić najpierw dla odbiorcy zewnętrznego. Tak mi to przypomina historyczne Losie dla Rumunii w 1939 -eksport był priorytetem. Przynajmniej 3 dywizjony teraz priorytetowo dla Ukrainy, nie wlasne jednostki. Eksport.

     Teraz na chybcika latanie braków – no i logika się kłania – nie da się rozbudować HSW aby produkowała więcej Krabow i więcej pieniędzy zostawało w PL. Po co? Zakupy zewnętrzne (czyli IMHO likwidacja rozwoju Krab) na rzecz zakupów obcych.

     A najgorsze w tym wszystkim ze chca na szybko kupic K-21 a PL ma Borsuka – ktory jest nowocześniejszy ale zapewne wraz z kupnem koreanskiego K-21 projekt pójdzie nieoficjalnie do kosza. Jesli kupia K-21 to IMHO Borsuk jest skończony.

     Na zakupy zewnetrzne pieniadze niby sa -a na rozwoj HSW, Cegielskiego i innych juz nie ma i nikt nie mysli o tym zeby HSW robila Kraby na 3 zmiany, zeby rozbudowac jej zdolnosci produkcyjne..

     A na dodatek prezes HSW zlozyl rezygnacje
     https://radar.rp.pl/przemysl-obronny/art36823051-rezygnacja-prezesa-huty-stalowa-wola

     1. o dziwo wyborcza podaje artykuł…
      HSW dowiaduje sie z Tweeta o przyszłości swojego flagowego wyrobu. Świetnie, co?
      https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28772499,miales-chamie-kraba-symbol-sukcesu-naszej-zbrojeniowki.html#s=BoxOpMT

      Krajowy sukces – tak nie może być, musimy coś zepsuć, bo polskie to…nienormalne.

      Po co zarabiać i rozwijać własne kompetencje, jak można kupić gdzieś produkt starszy a własny do likwidacji. Korupcja pachnie na kilometry.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.