Projekt „NK” jest to intelektualny projekt prowadzony w ramach Instytutu PL. Celem jest stworzenie (stworzenie, a nie implementacja!) wizji idealnego modelu krainy (państwa), w której każdy chciałby żyć i której każdy chciałby bronić. Innymi słowy – „Naszej Krainy”.
Projekt zakłada prace nad kluczowymi dla krainy zagadnieniami takimi jak: ustrój państwa, finanse państwa, emisja i stabilizacja waluty, system podatkowy i wolność gospodarcza, obronność krainy, edukacja, służba zdrowia, pomoc dla zamieszkujących krainę itp.
W jakim celu?
Instytut PL to niezależny ruch oddolny, który zrzesza grupę ludzi żywo zainteresowanych przyszłością Polski. W ramach prac Instytutu PL postanowiliśmy stworzyć model „idealnego” państwa, które służyłoby obywatelom. Zadanie jest dość ambitne, ale nam ambicji nie brakuje 🙂
Ponieważ jesteśmy zdania, że obecny ustrój oraz prawo polskie są przyczyną dysfunkcji systemu politycznego, postanowiliśmy odpowiedzieć sobie na proste pytanie:
Jak powinno wyglądać państwo, z którego bylibyśmy zadowoleni.
Cel jest więc jasny. Opracowanie koncepcji „idealnego państwa”, przetestowanie tej koncepcji w skali mikro, a następnie rozpropagowanie idei urzeczywistnienia zaproponowanych przez nas rozwiązań.
Etapy realizacji celu
Pierwszy etap projektu
zakłada stworzenie modelu państwa, w którym zawarte będą podstawowe prawa i obowiązki dla żyjących w krainie. Prace nad modelem będą oparte o konkretną argumentację oraz analizy poszczególnych rozwiązań.
Po ustaleniu modelu państwa, sporządzimy dokument zawierający opracowany przez nas model „Naszej Krainy”, a także uzasadnienie do rozwiązań w nim zastosowanych (jak również uzasadnienie odrzucenia alternatywnych opcji).
Dokument będzie napisany w prosty, zrozumiały i przejrzysty sposób, tak, aby każda osoba po jego przeczytaniu wiedziała i rozumiała jak powinna funkcjonować nasza teoretyczna – idealna kraina.
Celem dodatkowym jest wytworzenie prac analityczno-edukacyjnych, w których przedstawimy porównania naszych propozycji z innymi alternatywami, wskazując mocne i słabe strony dla każdej z nich.
Stworzenie modelu państwa idealnego – „Naszej Krainy” – będzie dopiero wstępem do znacznie szerzej zakrojonej inicjatywy.
Drugi etap Projektu NK
zakłada rzeczywiste przetestowanie stworzonych rozwiązań w skali mikro. W tym celu zostanie stworzony podmiot prawny (fundacja), którego statut będzie swojego rodzaju konstytucją. W drugim etapie projektu weźmie udział znacznie więcej osób, które wcielą się w obywateli NK, ale i nie tylko. Będziemy wybierać władze, toczyć polityczne spory i walkę o stanowiska i wpływy. Będziemy starać się doprowadzić nasze „Państwo” do ruiny i zobaczymy na ile stworzony system okaże się odporny na naciski zewnętrzne i wewnętrzne oraz jak długo będzie służył dla dobra obywateli.
Trzeci etap Projektu NK
zakłada rozpropagowanie w społeczeństwie IDEI „Naszej Krainy” czyli państwa, w którym każdy chciałby żyć i którego każdy chciałby bronić.
Kto i jak może dołączyć?
Wszelkie informacje znajdziesz na stronie REKRUTACJI.
Czas trwania projektu
Zakładamy, że projekt to jest trudny i złożony. Dlatego też prace nad nim będą rozłożone w czasie, jako że każdy z nas robi to na boku swoich własnych zajęć. Czas trwania projektu jest estymowany na 1 rok kalendarzowy.
ZAGADNIENIA MODELOWE
Projekt został podzielony na podpunkty dyskusyjne zajmujące się różnymi aspektami życia i materii w krainie. Listę zagadnień znajdziesz TUTAJ.
Motto Projektu
„Kraina w której każdy chciałby żyć i której każdy chciałby bronić”
Wartości kardynalne
Zasadniczym pytaniem postawionym we wstępnej dyskusji było (i ciągle jest) o jakie wartości będziemy opierać nasz program. Doszliśmy do następujących wniosków:
- Zakładamy, że chcemy mieć państwo minimalne.
- Wierzymy w wolność realną i bezkompromisową sprawiedliwość.
- Uważamy, że mechanizmy wolności powinny być dostępne tylko dla tych, którzy innych wolności szanują.
- Zakładamy, że merytokracja jest bardzo ważna bo gwarantuje zasadę kardynalną: Ile z siebie dajesz tyle dostajesz.
- Opieramy się na dziedzictwie narodowym i dorobku historycznym, jak również na wartościach cywilizacji łacińskiej (dominującej w naszej krainie).
I w końcu pytanie najważniejsze: Po co nam Państwo czyli mechanizmy siły w służbie wolności i sprawiedliwości?
“Po to żebyśmy wolności naszych mogli zażywać , bo wolność to gwarancja bezpieczeństwa.” ( Hetman J. Zamojski)
Uważasz naszą inicjatywę za interesującą, rokującą nadzieje na przyszłość, bądź dającą szanse nowym pokoleniom? Jeżeli tak, to polecaj i dziel się informacją o Projekcie NK z przyjaciółmi, znajomymi i rodziną. Możesz zacząć od kliknięcia na PODZIEL w serwisach społecznościowych, bo to broń XXI wieku. Twoje kliknięcie kosztuje Cię 3 sekundy czasu i właśnie tak niewiele potrzeba, by innym pomóc zdejmować klapki z oczów 😉