Brytyjskie ultimatum czy celowa kompromitacja? – Czyli kiedy Anglicy wyślą tutaj swoich żołnierzy? [Komentarz]

Tytułowe „tutaj” zastępuje oczywiście terytorium Polski, lub szerzej – tzw. wschodnią flankę.

Kuriozalne i wręcz tandetne ultimatum premier Wielkiej Brytanii – Teresy May, które brzmiało:

„jeśli nie otrzymamy wiarygodnej odpowiedzi [dotyczącej próby zamachu na Skripala – K.W.] uznamy, że ta akcja stanowi nieuprawnione użycie siły przez państwo rosyjskie przeciwko Wielkiej Brytanii”.

naraziło jedynie Zjednoczone Królestwo na śmieszność i wizerunkową kompromitację.

Londyn wysłał do Moskwy wiadomość: „Posiadamy casus belli. Stop. Szykujcie się. Stop”.

Oczywiście Władimir Putin w sposób jednoznaczny wykpił brytyjskie ultimatum, czym de facto ośmieszył londyńskie władze. Czym bowiem Wielka Brytania może zagrozić Rosji?

Z pewnością Brytyjczycy mogą poczuć się spoliczkowani. Duma została urażona tym bardziej, im dana osoba posiadała większy sentyment do imperialistycznej historii własnego państwa. I tak właśnie miało być.

Zachowanie Teresy May z pozoru wydaje się nie mieć sensu, jednak warto na całą sprawę spojrzeć szerzej. Dlaczego brytyjski rząd chciał niejako uzyskać casus belli (absurdalne, ale zawsze) i narazić się na dyplomatyczny policzek wymierzony przez W. Putina? Taka reakcja była bowiem łatwa do przewidzenia. Przecież hańbą dla prezydenta atomowego mocarstwa byłoby tłumaczenie się z nieudowodnionych oskarżeń, wyrażonych w mediach.

Otóż słowa Teresy May były ukierunkowane na potrzeby polityki wewnętrznej. Wzburzenie Brytyjczyków przeciw Rosji musi mieć swoje uzasadnienie. Tym uzasadnieniem może być decyzja o wysłaniu w pobliże rosyjskich granic kolejnych brytyjskich żołnierzy. Społeczeństwo musiało zostać przekonane, że z Rosją trzeba postępować twardo. Zwłaszcza, jeśli nie wykazuje szacunku dla „Imperium” Brytyjskiego.

Skąd taki wniosek? Kilka miesięcy temu (w grudniu 2017r.) Wielka Brytania zawarła z Polską… Traktat Obronny.  Jakkolwiek to nie brzmi dziwnie (w końcu oba państwa należą do NATO), takie zdarzenie miało miejsce. Treść traktatu nie jest znana, ale musiała wykraczać poza normalne zobowiązania sojuszników Paktu Północnoatlantyckiego (bo jaki byłby sens podpisywania takiego dokumentu?).

We wpisie dotyczącym w/w tematu, wyjaśniłem, że jest bardzo prawdopodobnym, iż strony traktatu ustaliły konkretne ramy współpracy wojskowej na terenie III RP w przypadku podjęcia działań ofensywno – zaczepnych (tj. skierowanych poza terytorium Polski, w kierunku np. Ukrainy).

I tutaj zaczynają składać się poszczególne elementy układanki. Podpisanie paktu, skandal dyplomatyczny na linii Londyn – Moskwa i… Wysłanie dodatkowych wojsk?

Jest to wysoce prawdopodobne, zwłaszcza, iż wpisuje się w globalną politykę USA, która zakłada zwiększanie presji na Rosję. Należy pamiętać, że Wielka Brytania zawsze była wiernym sojusznikiem USA, nawet w przypadku, gdy działania Stanów Zjednoczonych nie były pochwalane przez resztę świata (vide druga inwazja na Irak). W każdym jednak przypadku, brytyjskie władze, by wysłać żołnierzy poza granice własnego państwa, musiały dysponować odpowiednim uzasadnieniem. Dla społeczeństwa. Stąd słynne już kłamstwo Tonego Blaira dotyczące broni chemicznej Saddama Husseina.

Ewentualne zwiększenie brytyjskiego kontyngentu na flance wschodniej może również zbiec się w czasie z podobnym działaniem USA. Zwłaszcza, że Amerykanie mają zamiar postawić w Niemczech nową bazę dowództwa logistycznego. A tego rodzaju dowództwa nie tworzy się bez celu….

 

 

Krzysztof Wojczal

geopolityka, polityka, gospodarka, prawo, podatki – blog

17 komentarzy

  1. Moja praca wymaga okresów bardzo intensywnych, ale i momentami pozwala na chwilę oddechu. Wówczas mam czas na hobby w postaci prowadzenia bloga 🙂 Jednak z pewnością tego rodzaju komentarze jak Pański, motywują do tego, by jak najczęściej „urwać” trochę czasu na napisanie jakiegoś tekstu 🙂
   pozdrawiam
   KW

  1. Dziękuję, ale prowadzenie bloga traktuję jako działalność społeczną 🙂
   Niemniej liczę na wsparcie w postaci propagowania wiedzy, dyskusji w komentarzach i udostępniania wpisów dalej (jeśli zdaniem danego czytelnika – jest tego wart).
   pozdrawiam
   KW

  1. Ciężko pracuję by było więcej 🙂
   Ale wbrew pozorom, czasem by napisać jedno zdanie, trzeba przeczytać 10 innych 🙂 Czas, czas, czas, czas…

 1. Panie Krzysztofie,

  Zatrucie zwiazkami fosforoorganicznymi, blokerami acetylocholinoesterazy zawsze wyglada tak samo. Czy to Novichok czy inny VX, VG.

  Mi cuchnie to operacja falszywej flagi.

  Po pierwsze Wielka Brytania ma ogromne doswiadczenie z bronia chemiczna – Gazy VX, ktore nie sa gazami zsyntezowany w laboratoriach Porton Down Chemical Weapons Research Centre w Wiltshire w Wielkiej Brytanii w 1952 roku. Od tego czasu doskonali sie srodki przenoszenia oraz letalnosc zwiazkow oraz ich degradacje po uzyciu, aby nie znalezc sladow…

  Brytyjczycy zawsze byli dobrzy w tej dziedzinie, opracowali nawet dawniej jako pierwsi 2,3-dithiopropanol, zwany BALem (British Anti Lewisite) bowiem to oni eksperymentowali najwiecej z bronia chemiczna.

  Dlaczego operacja falszywej flagi moim zdaniem.

  Po pierwsze Rosja poprosila o probki i jej odmowiono.

  Po drugie kategorycznie stwierdzono na szybko, goraczkowo ze to wina Rosji, bo Rosja winna byc musi ex definitionem. Wysuwanie takich oskarzen ad hoc, bez poparcia dowodami powinno co najmniej dziwic. To mi przypomina rzucanie gownem, z nadzieja ze sie przylepi.

  Is fecit cui prodest powinno dac do myslenia. Tymczasem kto korzysta – przede wszystkim USA. A USA ma chociazby w swoich czasach taka operacje jak Operacja Northwoods.

  Rosjanie sa strasznie silni w truciznach organicznych. Rozwineli pochodne rycyny i juz nie trzeba uzywac parasola z mikroigla z platynowymi kulkami… GRU ma swoje metody aplikacji ultradzwiekowej, transdermalnej.

  Tak samo istnieja duze watpliwosci co do casusu Litwinienki i Polonu. Przede wszystkim logistyki i bezpieczenstwa podania tegoz. Sluzby sie obserwuja. Herbatki z azotanem polonu 210 nie da sie zrobic ot tak, bez srodkow ostroznosci…

  Dlatego tez ja mam pewne watpliwosci co do faktycznego przebiegu zdarzen…

  1. Również uważam, że prawdopodobieństwo, iż winni są Rosjanie jest bardzo niskie. Kieruję się podobną logiką:
   1) Skripal był już skazany i więziony, a następnie wypuszczony (innymi słowy stwierdzono, że nie stanowi zagrożenia dla Rosji),
   2) Rosyjskie służby znane są ze swojej… Skuteczności. I precyzyjności. Tutaj było wiele ofiar, wiele szumu i generalnie wygląda na partacką robotę.
   3) Najważniejszy argument. Żaden szanujący się prokurator/oficer etc.etc.nie wysuwa oskarżeń tak szybko, bez zbadania dowodów. W żadnym rzetelnie i prawidłowo prowadzonym postępowaniu wnioski nie powinny paść tak szybko. Innymi słowy – teza o winie Rosjan musiała być już przygotowana wcześniej.

   pozdrawiam
   KW

 2. Uwazam ze to wszystko uklada sie w jakas wieksza czesc operacji antyrosyjskiej,

  W Londynie znaleziono ciało Nikołaja Głuszkowa. Powieszenie i aluzje ze to nie samobojstwo.

  Zgadzam sie co do Panskich teorii – sztuka wywiadu rosyjskiego jest dyskrecja. Jezeli gdzies zapada decyzja o likwidacji obiektu to po pierwsze decyzje sa wydawane ustnie a po drugie sprawy maja wygladac naturalnie.

  Naturalnie czyli dla takiego GRU mozliwe jest uduszenie azotem delikwenta. Mozna podlaczyc do wentylacji domu w ktorym ktos mieszka azot i zwiekszyc jego stezenie w lokalnym otoczeniu. Zgon bedzie przypominal udar niedokrwienny mozgu.

  Wywolanie neuroglikopenii takze jest mozliwe. Sa setki roznych mozliwosci. W przypadku naglego zatrzymania akcji serca analizowane jest cialo szkliste soczewki oka na stezenie jonow potasowych, czy aby nie bylo hiperkaliemii.

  Rosyjski wywiad ma wszystko co potrzebne i co nie da potem pozytywnych wynikow ani w analizie spektrofotometrycznej ani zadnej innej. To sa profesjonalisci a wywiad rosyjski uwielbia cisze.

  To co sie obecnie dzieje to moim zdaniem antyrosyjska histeria i polowanie na czarownice.

  Tylko ta czarownica ma bardzo duzo zabawek w stylu Topol-M, Bulawa, Yars i Satan oraz wlasnie RS-28 Sarmat. To co powiedziala ta Pani w Rosji, ze nie grozi sie mocarstwom nuklearnym jest raczej gorzkie i prawdziwe…

  Pozdrawiam.

  1. Pytanie, jaki cel przyświecał amerykanom w tej operacji fałszywej flagi.

   Zdestabilizowanie siatki szpiegowskiej Rosjan w krajach, które wydalą rosyjskich dyplomatów (oficerów łącznikowych) przynajmniej na jakiś czas, bo przecież nie uwalenie Nord Stream 2?

   A może przeciwdziałanie wysiłkom Niemiec w odwracaniu ich sojuszników w regionie (Nas)?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.