Dlaczego nie będzie resetu relacji USA – Rosja (audio)

W ostatnim czasie Polska poparła przywrócenie praw Rosji w Radzie Europy, Rosjanie zgodzili się dopuścić polskich prokuratorów do wraku Tu-154, a w czerwcu dojdzie do szczytu USA-Izrael-Rosja w Izraelu. Czy zapowiada się układ amerykańsko-rosyjski? O tym w nowym nagraniu:

Podcast jest omówieniem wcześniejszego tekstu zamieszczonego na blogu, uaktualnionego o najważniejsze ostatnie wydarzenia dyplomatyczne w omawianym temacie.

USA zamierzają pobić Rosję. Nie będzie resetu.

Krzysztof Wojczal

geopolityka, polityka, gospodarka, prawo, podatki – blog

9 komentarzy

 1. Czy będzie pan wrzucał podcasty też na inne serwisy bardziej nadające się do formy audio jak Spotify lub itunes?

  1. Jeszcze nie wiem. W tej chwili już sporo czasu poświęcam na technikalnia związane z blogiem, kanałem YT, grupami na FB, promowaniem artykułów i nagrań w różnych mediach (typu wykop). Trochę to zaczyna być męczące 🙂

   1. W pełni rozumiem.
    W każdym razie na YT i wykopie pana obserwuję od samego początku i niemal zawsze leci ode mnie plus/wykop 🙂

 2. Na Pacyfiku niemal wszystkie kraje ciągną bardziej do Japonii niż Chin. Warto tu zaznaczyć dwa fakty, które o tym świadczą. Po pierwsze, gdy Trump wycofał USA z Umowy Transpacyficznej (TPP) przygotowanej przez administrację Obamy, wszyscy mówili, że lada dzień Chiny wejdą ze swoją wersją umowy (RCEP), która pozwoli im osiągnąć dominującą siłę na Pacyfiku. Jak wiemy tak się jednak nie stało, a największym wygranym okazała się być Japonia, która zmodyfikowała dawną umowę Obamy i wprowadziła ją w życie (CPTPP)

  Drugi fakt, to skala inwestycji infrastrukturalnych i być może tu cię zaskoczę, ale prawdziwym liderem w Azji jest Japonia! Dane z zeszłego roku mówią, że kontrolowany przez Japonię Azjatycki Bank Rozwoju udzielił pożyczek na kwotę 36 mld dolarów, podczas gdy Bank Azjatyckich Inwestycji Infrastrukturalnych powstały z inicjatywy Chińskiej do obsługi projektów w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku kredytował na nieco ponad 6,5 mld dolarów

  Skoro Chiny nie są w stanie zdominować Dalekiego Wschodu pozostaje im rozwijać się w innym kierunku. A najbardziej oczywistym są pozostałości Imperium Sowieckiego. Lubie powtarzać, że Rosja to taka metropolia bez kolonii, nazywanych onegdaj Republikami Związkowymi. Przywrócenie Imperium jest niemożliwe, Rosja nie jest atrakcyjnym partnerem gospodarczym, a i dawne kolonie mają swoje aspiracje narodowościowe. Co niestety nie chcą pojąć, dlatego zamiast zmodernizować kraj jak chociażby Turcja czy Wielka Brytania rabują swój kraj na potęgę i próbują (przynajmniej zdaniem zwykłych Rosjan) przywrócić Imperium, czy to się innym krajom podoba czy też nie.

  Reasumując, Rosja zmierza wprost ku katastrofie. A Chinom wystarczy ich przeczekać.

 3. Chętnie bym posłuchał, ale… znacznie chętniej bym przeczytał. Krzysztofie, jeśli posiadasz wersję do czytania to byłoby naprawdę miło, gdyby pojawiały się obie.

  Dziękuję za to, co robisz i życzę dalszej owocnej pracy.

 4. Dobra analiza, gratulacje!

  Z mojej strony kilka uwag:
  USA trudno będzie zaatakować Koreę Pn, ponieważ jest to kraj już bądź co bądź atomowy. Nawet jeśli atak rakietowy na USA nie wchodzi w grę, pozostają możliwości przemytu głowic i odpalenia ich w Ameryce.
  Rosjanie nie będą atakowali pustej bazy amerykańskiej w PL jako terytorium USA bo a) szkoda sił i środków na pustą bazę b) też zdają sobie sprawę z implikacji.

  Wreszcie – co kolega powie na hipotezę, że USA dogadają się ostatecznie z CN i podzielą między siebie świat? USA zdają sobie sprawę, że ich monopol był anomalią oraz (po kryzysie), że nie są w stanie finansowo udźwignąć roli samotnego żandarma. Stąd wygodny i stabilny duopol byłby im na rękę. To zakładałoby zaś obustronną wolę zduszenia Rosji i ew. Indii i ma dla obu hegemonów szereg korzyści.

  Serdeczności i “tak trzymać”

Dodaj komentarz