Rozpad państw UE – Czy Katalonia wywalczy niepodległość?

6 września regionalny kataloński parlament zadecydował o przeprowadzeniu referendum dotyczące niepodległości Katalonii. Referendum miało odbyć się już 1 października tego roku. Miało, ponieważ dwa dni później tj. 8 września, hiszpański Trybunał Konstytucyjny, na skutek odwołania władz centralnych z Madrytu, zawiesił decyzję Katalończyków. Co zrobią sami zainteresowani? Niebawem się okaże.

Separatystyczny ruch w Katalonii walczy o oderwanie regionu od Hiszpanii od lat, jednak w chwili obecnej determinacja Katalończyków wydaje się być znacznie większa. Czy w niedalekiej przyszłości czeka nas rozpad i rozkład państw wchodzących w skład Unii Europejskiej?

Tendencja do tego jest aż nazbyt widoczna. O ile jeszcze 10 lat temu cała Europa zmierzała do centralizacji i jednoczenia (vide podpisanie Traktatu Lizbońskiego), o tyle dziś, nie tylko chwieje się sama Unia (Brexit, podział na „starą” i „nową”), ale i państwa wchodzące w jej skład.

Przypomnieć w tym miejscu należy, że zaraz po ogłoszeniu wyników brytyjskiego referendum o Brexicie z 2016 roku, szkocka premier Nicola Sturgeon ogłosiła plan przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości Szkocji. W lutym tego roku potwierdziła swoją wcześniejszą zapowiedź i sprecyzowała, że Szkoci zdecydują o swojej przynależności do Zjednoczonego Królestwa prawdopodobnie jeszcze w 2018 roku. Jednocześnie Szkocja ma zamiar ubiegać się o dalsze członkowstwo w Unii Europejskiej (Szkoci opowiedzieli się przeciwko Brexitowi w referendum).

Czy Katalończycy i Szkoci wywalczą niepodległość? Czy to początek faktycznego rozpadu zachodnioeuropejskich państw?

Przecież w kolejce do niepodległości czekają jeszcze choćby Baskowie (Hiszpania), Flamandowie (Belgia), Północni Irlandczycy (Wielka Brytania), a nawet Bretończycy (Francja).

Ponadto po referendum w sprawie Brexitu pojawiła się kwestia Gibraltaru. Mieszkańcy tego maleńkiego półwyspu, tak jak Szkoci, opowiedzieli się za pozostaniem w UE, co natychmiast wykorzystali Hiszpanie (sugerując przyłączenie Gibraltaru do Hiszpanii). Walka o ten skrawek lądu trwała pomiędzy Hiszpanią, a Wielką Brytanią przez całe wieki. Po latach względnej ciszy, temat rozbrzmiał na nowo.

Państwa w Unii Europejskiej przechodzą trudny okres. Nie tylko ze względu na wzmożone działania ruchów separatystycznych, ale i ze względu na strukturę UE i nadrzędność prawną Brukseli nad stolicami państwowymi.

Póki decyzje organów UE nie budziły większych kontrowersji, Unia wyglądała na twór całkiem stabilny i dość jednolity. Jednakże sprawa nielegalnych imigrantów pokazała, że w niektórych sprawach państwa nie oddadzą własnej faktycznej suwerenności zbyt łatwo (vide stosunek Węgier do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie przymusu przyjmowania uchodźców). Faktycznej, bowiem tą formalną suwerenność oddały jakiś czas temu (w Lizbonie w 2007 roku).

Jak widać zagrożenie rozpadu UE (lub przekształcenia w „super UE” złożoną tylko z 5-6 państw co pierwszy zaproponował Luksemburg, a później otwarcie Niemcy) nie jest tym jedynym, bowiem w dłuższej perspektywie równie dobrze możemy doczekać się Unii złożonej z wielu małych, słabych państewek. Jeśli do tego dojdzie, państwa największe takie jak Niemcy, zyskają jeszcze większą kontrolę nad Europą. To z kolei będzie oznaczać kategoryczny koniec złudzeń o zbudowaniu solidarnej, partnerskiej, sprawiedliwej Unii. Jeśli dla władz z Berlina czy Paryża, zabraknie przeciwwagi (o co po Brexicie będzie i tak niezwykle trudno), Unia stanie się dyktatem, a idee, na których została teoretycznie oparta, okażą się nic nie wartymi, wyświechtanymi hasłami.

 

Krzysztof Wojczal

geopolityka, polityka, gospodarka, podatki – blog


Źródła:

http://www.aljazeera.com/news/2017/09/spanish-court-suspends-catalonia-independence-vote-170908073319222.html

http://www.channelnewsasia.com/news/world/catalonia-launches-its-independence-challenge-against-spain-9191780

https://wpolityce.pl/polityka/298138-szkocja-wyjdzie-ale-z-uk-ani-przez-chwile-nie-bedzie-poza-ue

http://www.polishexpress.co.uk/chca-rozpisac-drugie-referendum-niepodleglosciowe-w-szkocji-na-rok-2018

http://www.tvp.info/29815236/gibraltar-brytyjski-hiszpanski-czy-niepodlegly-brexit-moze-zmienic-historie-polwyspu

https://news.money.pl/artykul/tendencje;separatystyczne;w;europie;nie;tylko;w;szkocji;mysla;o;niepodleglosci,248,0,1619960.html

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1680960,Szkocja-powtorzy-referendum-ws-wyjscia-z-Wielkiej-Brytanii

 

Wartościowe? Pomóż rozwijać bloga
Twitter
Visit Us
Follow Me
RSS
YOUTUBE
YOUTUBE

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *